BADANIE GLEBY
– USŁUGI DODATKOWE

BADANIA GLEBY – ROZSZERZONA ANALIZA LABORATORYJNA

Za dodatkowa opłatą, możliwe jest rozszerzenie zakresu analiz
laboratoryjnych gleby o dodatkowe parametry:

  • zawartość mikroelementów Mn, Cu, Zn, Fe
  • zawartość mikroelementów Mn, Cu, Zn, Fe, B
  • oznaczenie siarki siarczanowej w glebie S-SO4
  • Oznaczenie wapnia Ca
  • oznaczenie zawartości próchnicy i węgla organicznego
  • oznaczenie składu granulometrycznego gleby

Usługa obejmuje analizę laboratoryjną dodatkowych parametrów gleby oraz prezentację wyników na mapach. Istnieje możliwość wybrania analizy dodatkowej na pojedynczych, wybranych przez Państwa próbkach.

Badanie azotu w glebie

BADANIE ZAWARTOŚCI AZOTU MINERALNEGO W GLEBIE

Jaką rolę pełni azot?

Azot jest podstawowym składnikiem pokarmowym, który w sposób bezpośredni wpływa na wielkość uzyskiwanych plonów. Głównym źródłem azotu w produkcji roślinnej są nawozy mineralne, których powszechne stosowanie ma na celu zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin. Oprócz azotu dostarczonego w postaci nawozów sztucznych, rośliny do zaspokojenia swoich potrzeb pokarmowych mogą wykorzystać również azot znajdujący się w glebie. Niestety, tylko cześć azotu glebowego jest dostępna dla roślin – to azot mineralny (Nmin), który rośliny mogą pobierać w postaci jonów N-NO3 (azotany) i N-NH4 (amonowe). Zawartość azotu mineralnego w glebie zmienia się jednak dość dynamicznie i zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju i plonowania przedplonu, rodzaju gleby, stosowania nawozów naturalnych oraz przebiegu pogody (temperatura, opady). Z tego względu bardzo ważne jest przeprowadzanie badan glebowych dostarczających informacji o aktualnej zawartości azotu mineralnego w glebie.

Badanie gleby – droga do efektywnego
nawożenia

Dysponując wiedzą na temat zapotrzebowania rośliny uprawnej na azot potrzebny do zrealizowania zakładanego celu produkcyjnego, oraz posiadając informacje o aktualnej zawartości w glebie składnika dostępnego dla roślin, możemy precyzyjnie wyznaczyć dawkę azotu, jaką trzeba zaaplikować w formie nawożenia mineralnego. Precyzyjne wyznaczenie dawki nawozowej azotu, skorygowane o zawartość tego składnika w glebie, pozwoli zredukować nakłady i zwiększyć efektywność nawożenia.

Próby pobierane są z dwóch głębokości

  • warstwa A - 0 - 30 cm
  • warstwa B - 30 - 60 cm

Próbki na potrzeby badania zasobności azotu mineralnego pobierane są zimą lub wczesną wiosną i dostarczane do laboratorium w formie zamrożonej

ANALIZA SATELITARNA – ZOPTYMALIZOWANA SIATKA POBORu

Nowoczesne metody analityczne pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne i efektywne wyznaczanie dawek nawozowych dla roślin uprawnych. Poza samym określeniem zasobności gleby w poszczególnych fragmentach pola (rastry), uwzględniają również zmienność glebową = zmienny potencjał produkcyjny gleby w obrębie pola.

Przy takim podejściu plany nawozowe tworzone są w oparciu o dwie zmienne:

  • Potencjał plonotwórczy gleby w danym fragmencie pola (potencjalny plon)
  • Zasobność gleby w składniki pokarmowe oraz odczyn pH w danym fragmencie pola

Jednym z najprostszych, najszybszych i zarazem bardzo dokładnych sposobów na wyznaczenie zmienności glebowej w obrębie pola, jest zastosowanie specjalnych algorytmów, które wykorzystują do tego celu materiał fotograficzny gromadzony przez satelity.

Dzięki analizie kilkudziesięciu zdjęć satelitarnych obrazujących wzrost biomasy z kilku ostatnich sezonów wegetacyjnych na danym polu, opracowane zostają mapy bazowe odzwierciedlające zmienną produktywność gleby w obrębie danego pola.

Barwna mapa zmienności glebowej

Siatka regularna (standardowa)

Analiza pola

Źródło fotografii: IUNG

Siatka Nieregularna (Uwzględniająca zmienność)

Analiza pola Siatka 2

Źródło fotografii: IUNG

Barwna mapa zmienności glebowej jest bazą do wyznaczenia stref o zbliżonych możliwościach produkcyjnych (strefy jednorodne), z których następnie pobierane są próbki gleby. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne oznaczenie zmienności glebowej na polu oraz potencjalną weryfikację jej przyczyn w oparciu o wyniki analizy laboratoryjnej.

Skorelowanie otrzymanych wyników analizy laboratoryjnej z mapą produktywności pola, może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną niższej produktywności niektórych fragmentów pola i w jaki sposób można ją poprawić.

Przeprowadzone w taki sposób badanie gleby pozwoli zweryfikować czy przyczyną gorszych wyników produkcyjnych w określonych fragmentach pola nie jest np. deficyt konkretnych makro i mikroskładników, czy niewłaściwe pH gleby.

mapy aplikacyjne zmiennego nawożenia

Rolnictwo precyzyjne czy rolnictwo 4.0 to hasła, które w ostatnim czasie coraz bardziej zyskują na popularności. Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania gospodarcze i polityczne, takie jak chociażby rosnące koszty produkcji, czy szereg regulacji proekologicznych, transformacja w zakresie sposobu prowadzenia produkcji rolnej wydaje się być nieunikniona.

Przejście z uśrednionego systemu gospodarowania na precyzyjny, pozwala zwiększyć efektywność produkcji rolnej, tj. uzyskać oczekiwane efekty plonotwórcze przy jednoczesnym obniżeniu nakładów. Wzrost efektywności gospodarowania środkami do produkcji roślinnej przyczyni się do poprawy bilansu ekonomicznego gospodarstwa oraz jednocześnie zmniejszy negatywne oddziaływanie tej produkcji na środowisko (np. dzięki ograniczeniu zjawiska przenawożenia roślin uprawnych).

W przypadku gospodarstw rolnych dysponujących sprzętem do zmiennego dawkowania nawozów, wyniki badań gleby będą stanowiły podstawę do przygotowania map aplikacyjnych zmiennego nawożenia – w tym celu dla każdej zasobności gleby zostaje przyporządkowana konkretna dawka nawozu (określona przez Klienta), którą rozsiewacz połączony z komputerem wysieje, będąc we fragmencie pola z określoną zasobnością.