badanie gleby w czterech
krokach
1. BADANIA GLEBY – WYZNACZENIE MIEJSC POBORU PRÓB
PRZYGOTOWANIE OBRYSU
Do wykonania pomiaru wykorzystywany jest samochód terenowy wyposażony w system GPS. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na wyznaczenie miejsc poboru poprzez podział areału na regularne sektory, tzw. rastry, o powierzchni maksymalnej do 4 ha.
Etap ten może być również realizowany „w biurze” – bez konieczności objeżdżania pól.
Siatka poboru w metodzie podstawowej – regularne rastry
podział na rastry
Maksymalna wielkość rastra wynosi 4 ha – wynika to z obowiązującej w Polsce normy w zakresie poboru prób glebowych. Warto zauważyć, że im mniejszy raster, tym gęściejsza siatka poboru prób, co przekłada się na bardziej dokładny i miarodajny „obraz” pola – ma to znaczenie zwłaszcza w rejonach o dużej zmienności glebowej oraz podczas stosowania VRA – zmiennego dawkowania nawozów.
Standardowo pole dzielone jest na rastry do 4 ha, jednak istnieje możliwość zmniejszenia powierzchni rastrów do 1, 2 lub 3 ha. Podział areału może również zostać wykonany w oparciu o analizę danych satelitarnych, która pozwala na wyznaczenie rastrów z uwzględnieniem zmienności glebowej – jest to dodatkowo płatna usługa.
2. pobór prób glebowych
Pobór wykonywany jest przy użyciu automatycznego próbnika glebowego firm Wintex i Actra.
3. BADANIA GLEBY – analiza laboratoryjna
Pobrane i odpowiednio oznakowane próbki dostarczane są do akredytowanego laboratorium, w którym wykonywane są zamówione przez klienta analizy gleby.
W ramach usługi podstawowej, wykonywane są analizy odczynu gleby (pH) oraz zawartości makroelementów (P, K i Mg), istnieje również możliwość wykonania analizy ogrodniczej (P, K, Mg, Ca, Na, N-NO3, pH, zasolenie).
Na życzenie klienta zakres badań może zostać rozszerzony o analizę kolejnych parametrów gleby, takich jak:
- mikroelementy (Mn, Cu, Zn, Fe + ew. B)
- siarka (S-SO4)
- wapń
- próchnica i węgiel organiczny (C-org)
- skład granulometryczny
W związku z tym, że analiza gleby wykonywana jest w akredytowanym laboratorium, wyniki badań z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy składaniu wniosków o dopłaty.
4. OPRACOWANIE WYNIKÓW – PRZYGOTOWANIE MAP ZASOBNOŚCI GLEBY
Końcowym efektem prac terenowych i przeprowadzonych analiz, jest opracowanie wyników w postaci graficznych map zasobności gleby.
Dla każdego składnika przygotowana zostaje barwna mapa zasobności: od bardzo wysokiej, do bardzo niskiej. Im wyższa zasobność rastra w dany składnik, tym bardziej intensywny kolor prezentowany jest na mapie. Mapy zasobności przygotowywane są również dla dodatkowych analiz, na które zdecyduje się Klient.libre f
Kompletne opracowanie zawiera w sobie:
- informację na temat metodyk, terenu badań,
- wyniki w formie tabelarycznej,
- mapy zasobności,
- sprawozdanie z laboratorium.